سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - الثلاثاء 15 جماد ثاني 1443

(۱۳۹۴/۰۲/۲۵) تعلیم و تربیت ،برقراری عدالت و مقابله با ستمگران فلسفه بعثت

حجت الاسلام شکوری مسئول مدارس علمیه خوی با تبریک روز بعثت رسولخدا(ص) به نمازگزاران جمعه با استناد به آیات قرآن و احادیث اهل بیت(ع) ،تعلیم و تربیت،اقامه قسط و عدالت،آزادی بشر از یوغ ستمگران ،نجات دادن آنان از ظلمات،بشارت و انذار انسانها ،اتمام حجت،برطرف کردن اختلافات بشر،مقابله با ستمگران ،تذکر و یادآوری فطریات و مستقلات […]

حجت الاسلام شکوری مسئول مدارس علمیه خوی با تبریک روز بعثت رسولخدا(ص) به نمازگزاران جمعه با استناد به آیات قرآن و احادیث اهل بیت(ع) ،تعلیم و تربیت،اقامه قسط و عدالت،آزادی بشر از یوغ ستمگران ،نجات دادن آنان از ظلمات،بشارت و انذار انسانها ،اتمام حجت،برطرف کردن اختلافات بشر،مقابله با ستمگران ،تذکر و یادآوری فطریات و مستقلات عقلیه ،دعوت بشر بسوی حیات و زندگی انسانی و در نهایت طاعت و بندگی خداوند را از جمله فلسفه های بعثت رسولخدا(ص) و سایر انبیاء الهی برشمرد.

ریشه اختلافات آلودگی باطن انسانها است

حجت الاسلام شکوری امام جمعه خوی در خطبه اول نماز جمعه این هفته با توصیه به نمازگزاران جهت رعایت کردن معیارهای پرهیزکاری گفت:امیرمؤمنان(ع) در یکی از سخنرانیهای خود خطاب به مسلمانان عصر خود فرمود:یاد مرگ از دلهایتان پنهان شده ،دنیا بر شما مسلط گشته و یاد آخرت را از دل شما بیرون برده است .شما همه برادران دینی هستید و ریشه اختلافاتتان آلودگی باطن است لذا اختلاف نموده و در اثر تفرقه به همدیگر کمک نمی کنید ، به یکدیگر یاری نمی رسانید،مهرورزی نمی کنید و همدیگر را از بذل و بخشش محروم میکنید.

ویژگیهای کارگزاران حکومتی از دیدگاه امیرمؤمنان(ع)

خطیب با اشاره به نامه ۴۱ نهج البلاغه امیرمؤمنان(ع) که خطاب به عبدا.. بن عباس والی خود در بصره نوشته اظهار داشت مورد وثوق و محرم اسرار بودن،همکاری و کمک رسانی به حاکم ،خوش سابقه بودن در کارها،امانت دار بودن و حراست از بیت المال را از جمله ویژگیهای ضروری کارگزاران حکومت علوی شمرده اند.

وی ادامه داد نظارت بر عملکرد کارگزاران ،تبیین دقیق وظایف آنان،تشویق ،موعظه و نصیحت آنان در جهت انجام هر چه بهتر وظایف ،توبیخ،سرزنش ، تنبیه و حتی اخراج آنان در صورت تخلف و خیانت از جمله سیره امیرمؤمنان(ع) در حکومت اداری بوده است.

چرا مفتیان و سازمانهای اسلامی در برابر جنایات عربستان سکوت کرده اند؟

خطیب با اشاره به جنایات عربستان در یمن و حمایت نوع کشورهای غربی،اروپایی،عربی و شورای امنیت از این تجاوزات و جنایات اظهار داشت برای شناسایی حاکمان کشورها ،سازمانهای مدافع حقوق بشر،سازمان ملل حمایت آنان از تجاوزات عربستان به یک کشور عضو سازمان ملل بهترین محک است.

وی ادامه داد چرا سازمانهای اسلامی بویژه سازمان کنفرانس اسلامی ،رجال سیاسی و مفتیان کشورهای عربی در برابر این قتل عام و جنایات قرون وسطایی سکوت کرده اند.

خطیب در ادامه گفت تمامی این اتفاقات نشان میدهد اصول و ارزشهای انسانی به مرحله سقوط و انحطاط رسیده و هیچکدام از حاکمان غربی،اروپایی و عربی قابل اعتماد نمی باشند و تمامی سازمانها و مجامع بین المللی و سازمان ملل استقلال و هویت خود را از دست داده اند لذا تنها راه نجات مسلمانان بیداری اسلامی است.