جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - الجمعة 19 شوال 1443

(۱۳۹۴/۰۳/۰۵) وجود حکومت در اسلام از جمله ضروریات اجتناب ناپذیر است

حجت الاسلام شکوری در همایش تبیین اندیشه های امام که با حضور رؤسا ، اساتید ،دانشجویان و طلاب مدارس علمیه خوی تشکیل شده بود طی سخنرانی مبسوط ولایت فقیه از دیدگاه رهبر کبیر انقلاب را مورد بررسی و تحلیل قرار داد . وی ابتدا اظهار داشت موضوع ولایت فقیه یک موضوع فقهی و تخصصی بوده […]

حجت الاسلام شکوری در همایش تبیین اندیشه های امام که با حضور رؤسا ، اساتید ،دانشجویان و طلاب مدارس علمیه خوی تشکیل شده بود طی سخنرانی مبسوط ولایت فقیه از دیدگاه رهبر کبیر انقلاب را مورد بررسی و تحلیل قرار داد .

وی ابتدا اظهار داشت موضوع ولایت فقیه یک موضوع فقهی و تخصصی بوده و کسانی که میخواهند در این زمینه سخنرانی کنند یا مقاله و کتاب بنویسند باید احاطه لازم را از نظر علمی داشته باشند .

وی ادامه داد وجود حکومت در اسلام از جمله ضروریات اجتناب ناپذیر است .وی با اشاره به سیره رسولخدا(ص) در زمینه مدیریت و حکومت داری اظهار داشت پیامبر با یهودیان اطراف مدینه پیمان عدم تعرض می بست ،ارتش مجهز و نیرومند جهت مقابله با دشمنان راه اندازی کرده بود ،با سران حکومتهای جهان از جمله قیصر روم و کسرا شاه ایران مکاتباتی داشت ،برای مناطق مختلف والی تعیین می فرمود و مبلغانی به شهرهای مختلف اعزام میکرد.

وی در ادامه گفت امیرمؤمنان(ع) وقتی که حکومت را پذیرفت کارگزاران متعدد حکومتی از قبیل والی،قاضی ،متولی زکات ،متولی خراج و … نصب فرمود و دستورالعملهای حکومتی متعددی صادر می نمود و با کارگزاران خود مکاتبه می کرد و با دشمنان نظام به جنگ می پرداخت .

مسئول مدارس علمیه خوی اظهار داشت حتی سیره سایر ائمه نیز همین بوده ولو موفق به تشکیل حکومت اسلامی نشدند اما در ارتباط با زمینه سازی جهت تشکیل حکومت اقدام کردند از آن جمله است پذیرش خلافت از ناحیه امام مجتبی(ع) ،قیام امام حسین(ع) در کربلا ،بخش مهمی از دعاهای امام زین العابدین در صحیفه سجادیه ،مواضع سیاسی سایر ائمه و فعالیتهای سیاسی آنان و در نهایت حکومت جهانی امام عصر(ع) گواه بر این مدعاست.

وی در ادامه اظهار داشت رهبر کبیر انقلاب با استناد به آیات قرآن ،روایات اهل بیت(ع) ،مستندات عقلی و سیره سیاسی معصومین موضوع ولایت مطلقه فقیه را بصورت گسترده و علمی در کتاب های خود از جمله در بخشی از کتاب البیع مورد بحث و بررسی قرار دادند و با استناد به این منابع هم ضرورت تشکیل حکومت اسلامی را بصورت مستدل اثبات فرمودند و هم ولایت مطلقه فقیه را

{gallery}tabyin-andishe-emam-94{/gallery}

رهبر کبیر انقلاب معتقد بود ساختار قوانین قضایی ،حقوقی ،اقتصادی ،سیاسی و عبادی دین اسلام طوری طراحی شده است که بدون تشکیل حکومت قابلیت اجرایی ندارد و از سوی دیگر همه میدانیم که مقررات و ضوابط دینی بعد از غیبت کبری امام عصر(عج) نسخ نشدند پس در نهایت هم تشکیل حکومت لازم است و هم حاکمیت و مدیریت فقیه جامع الشرایط که نایب عام امام زمان(ع) در هر عصر می باشد.