یکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ - الأحد 28 شوال 1443

(۱۳۹۴/۰۳/۱۴) مروری بر میراث های امام خمینی ره

عن موسی بن جعفر(ع): إذا ماتَ الْمُؤمِنُ بَکَتْ عَلَیْهِ الْمَلائِکَهُ وبِقاعُ الْأَرْضِ الَّتی کانَ یَعْبُدُ اللّهَ عَلَیْها، وأَبْوابُ السَّماءِ الَّـتی کانَ یُصْعَدُ فیها بِاَعْمالِهِ وَ ثُلِمَ فِی الْاِسْلامِ ثُلـْمَهٌ لایَـسـُدُّها شَیْءٌ لِأَنَّ الْـمُؤْمِـنـیـنَ الْـفُـقَـهاءَ حـُصُـونُ الْاِسْـلامِ(۱) هر گاه مؤمن (دین شناس) بمیرد فرشتگان و سرزمینهایی که خدا را بر روی آنها می پرستید و در […]

عن موسی بن جعفر(ع):

إذا ماتَ الْمُؤمِنُ بَکَتْ عَلَیْهِ الْمَلائِکَهُ وبِقاعُ الْأَرْضِ الَّتی کانَ یَعْبُدُ اللّهَ عَلَیْها، وأَبْوابُ السَّماءِ الَّـتی کانَ یُصْعَدُ فیها بِاَعْمالِهِ وَ ثُلِمَ فِی الْاِسْلامِ ثُلـْمَهٌ لایَـسـُدُّها شَیْءٌ لِأَنَّ الْـمُؤْمِـنـیـنَ الْـفُـقَـهاءَ حـُصُـونُ الْاِسْـلامِ(۱)

هر گاه مؤمن (دین شناس) بمیرد فرشتگان و سرزمینهایی که خدا را بر روی آنها می پرستید و در های آسمانیکه اعمالش را از آنجا بالا می برده اند بر او گریه میکنند و رخنه ای در اسلام رخ میدهد که چیزی آن را پر نمی کند زیرا مؤمنان دین شناس دژهای اسلام اند.

 

مقدمه:

بر خود لازم میدانم بیسـت و ششمیـن سالگرد رحلت رهـبر کـبیر انـقلاب اسلامی حضرت امام خمینی ره را به عموم عزاداران آن حـضـرت تسـلـیت بگـویم.

موضوعی که میخواهم در سالگرد رحلت آن بزرگوار مطرح کنم عبارت است از مروری بر میراثهای ایشان که پیشرفت و توسعه همه جانبه ایران اسلامی و گسترش فرهنگ اسلام ناب محمدی(ص) در گرو رعایت کردن و حراست از این میراثهای جاودان می باشد.

 

امام جامع اضداد بود:

همه کسانیکه با افکار و اندیشه امام آشنایی داشتند عقیده دارند ایـشان همانند جدّ بزرگوار خویش امیرمؤمنان(ع) جـامع اضداد بود و بخش مهمی از میراثهای گرانبهای ایـشان از این ویـژگـی ناشـی می شوند.

 

الف:امام فقیه زمان شناس بود

متجاوز از چهار دهه می باشد که مبـانی اسـتنـباطی و نـوآوری های او در فـقه و اصـول از نـاحـیه فــقـهای حوزه های علمیه مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد.

 

ب:امام فیلسوف بود

حضرت امام سالها برجسته ترین مدرس فلسفه در حوزه علمیه قم بودند و بعداً شاگردان فاضل و فقیه ایشان پرچم فلسفه را در حوزه بلند کردند و نگذاشتند حوزه از فلسفه جدا شود و این حرکت با مهاجرت مرحوم علامه طباطبایی به حوزه علمیه قم تکمیل گردید.

 

ج:امام عارف بودند

بخش مهمی از مواضع و اقدامات فوق العاده و ابتکاری امام از مقامامت معنوی و عرفان او نـشئت مـی گـرفـت متأسفانه ابعاد عرفان امـام ره ناشـناخته باقی مانده است.

 

د:امام یک سیاستمدار بود

تصمیمات و مواضع سیاسی داخلی،منطقه ای و بین المللی امام تمامی سیاستمداران و تحلیل گران سیاسی جهان را متحیر و مبهوت ساخته است که از رسیدن به کُنه آن احساس عجز و درماندگی میکنند و نمیتوانند با معادلات سیاسی خود مطابقت بدهند.

 

ه:امام مجاهد و مبارز در راه خدا بود

امام تمامی مواضع و گفته های خویش را با عمل مورد تأیید و تأکیدقرار داد ،به زندان رفت،تبعید شد،بی مهری ها و تـوهیـن مـخـالـفان و دشمنان را تحمل کرد و فـرزنـد خود را در ایـن راه قـربانی دادند

 

و:امام یک مدیر و رهبر موفق بود

حضرت امام از سال ۴۱ آغاز مبارزات تا سال ۶۸ که رحلت فرمودند ۲۸ سال انقلاب ملت ایران و مبارزات را مدیریت و رهبری فرمودند ،در طول این مدت طولانی با زیبایی و تدبیر تمام مبارزات و انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی را از تمامی بحرانها و توطئه های استکبار جهانی با موفقیت عبور دادند و به سر منزل مقصود رساندند.(۱)

 

در نهایت:

افکار و اندیشه های ابتکاری امام مدل جدیدی از مدیریت و حکومت داری و تعامل با جهانیان را به بشریت ارائه کرد که امروز در قالب میراثهای فرهنگی ،سیاسی ،اقتصادی و اجتماعی در اختیار ملل جهان قرار دارد به نمونه هایی از این میراث ها اشاره میکنیم:

۱-انقلاب اسلامی

۲-نظام جمهوری اسلامی

۳-ولایت فقیه

۴-رهبری مقام معظم رهبری

 

علی رغم تمامی توطئه های دشمنان هر سه میراث در همان مسیری که امام مشخص فرموده بود در حال پیشرفت و گسترش می باشد و تحولات عظیمی را در جهان و منطقه بوجود آورده است.

۴-وحدت اسلامی

۵-بیداری اسلامی

۶-ایجاد اعتماد به نفس

۷-استکبار ستیزی

{gallery}rehlat-emam94{/gallery}

در سایه این چهار مـیراث گـرانـبها امـروز شـاهد فـرو ریـخـتن ابهت استکبار جهانی و رژیم صهیونیستی ،سقوط پادشاهان منطقه،بیداری مسلمانان و گسترش مـبـارزه آنـان بـا آمـریـکا و رژیـم جـعـلی اسرائیـل هـستـیم.

۸-مـوسـوعه ۵۰ جـلـدی

۹-موسـوعه صحـیفه نـور

۱۰-وصیتنامه الهی سیاسی

 

تمامی افکار ،اندیشه ها ،مواضع ،ابتکارات ناب حضرت امام را در زمینه مسائل علمی ،فقهی ،حدیثی،عرفانی و فلسفی،سیاسی،اجتماعی ،فرهنگی و اقتصادی آن بزرگوار را میتوان در این مجموعه های سه گانه پیدا کرد.

 

رسالتهای ملت انقلابی ایران:

ملت ایران از سال ۴۱ تاکنون در میدانهای متعدد و مختلف وفاداری و پایبندی خود را به دین اسلام ،انقلاب اسلامی و ولایت فقیه و تمامی آرمانهای رهبر کبیر انقلاب با تمامی وجود نشان داده اند و در آینده نیز انشالله نشان خواهند داد.

در عین حال لازم به یادآوری است امروز با توجه به شرایط ویژه حاکم بر جهان و منطقه خاورمیانه و کشورهای اسلامی رمز موفقیت و توسعه همه جانبه کشور و استمرار انقلاب اسلامی و آرمانها و میراثهای امام در گرو رعایت کردن و عملی ساختن چند موضوع مهم و اساسی زیر است.

۱-اطاعت و پیروی کامل و عملی از فـرامین و مواضع ولی امر مسلمین همانند ادوار گذشته

۲-حفظ روحیه استکبار ستیزی و قطع امید از حمایت و کمک کـشورهـای قدرتمـند غـربـی و اروپـایی

۳-عملی ساختن اقتصاد مقـاومتی مورد تأکید مقام معظم رهبری همراه با جدا شدن از اقتصاد نـفتی

۴-حمایت و دفاع از مظلومان ،محرومان و آزادیخواهان جهان اسلام که در قالب بیداری اسـلامی ظهـور دارد

۵-انـتـخـاب کـردن کـارگـزاران لایـق،کارآمد و معتقد به مبانی امام و رهبـری

 

پی نوشت:

(۱)اصول کافی/کلینی ج۱ ص۳۸

 

موضوع:مروری بر میراث های امام خمینی ره

مکان: مصلی نماز جمعه خوی

مناسبت: بیست و ششمین سالگرد رحلت امام ره