جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - الجمعة 16 ربيع أول 1443

(۱۳۹۴/۰۴/۲۰) اصلاح الگوی مصرف در برنامه ششم توسعه مستلزم عزم عمومی مردم و مسئولین است

حجت‌الاسلام سیدرضی موسوی شکوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به اینکه یکی از اهداف برنامه‌ ششم توسعه اصلاح الگوی مصرف است و لازم است که در این راستا فرهنگ‌سازی های لازم نیز انجام گیرد اظهار داشت: در طول چند سال اخیر مقام معظم رهبری بارها روی سبک زندگی اسلامی تأکید فرموده […]

حجت‌الاسلام سیدرضی موسوی شکوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به اینکه یکی از اهداف برنامه‌ ششم توسعه اصلاح الگوی مصرف است و لازم است که در این راستا فرهنگ‌سازی های لازم نیز انجام گیرد اظهار داشت: در طول چند سال اخیر مقام معظم رهبری بارها روی سبک زندگی اسلامی تأکید فرموده اند که یک بخش مهم این سبک زندگی مربوط به اصلاح الگوی مصرف است.

وی افزود: جای بسی تأسف است که در جامعه امروزی ما مصرف‌گرایی به میزان قابل توجهی افزایش یافته است  و اسراف در همه موارد اعم از سوخت، انرژی، خوراک و پوشاک، مسکن و سایر امورات روزمره زندگی وجود دارد.

شکوری بیان کرد: به نظر می‌رسد جهت اصلاح این وضعیت یک فرهنگ‌سازی عمومی با عزم و اراده عمومی از سوی مردم و مسئولین لازم است که در این زمینه اولا برنامه‌ریزی لازم است که برنامه‌ریزی به صورت صحیح انجام گیرد چراکه اگر برنامه‌ریزی نباشد با صرف توصیه‌های اخلاقی مشکل حل نمی‌شود.

وی تصریح کرد: لازم است که مجموعه‌هایی که در این زمینه‌ها رسالت‌هایی را بر عهده دارند مانند مراکز علمی اعم از حوزه و دانشگاه، تریبون‌هایی از قبیل مبلغان مساجد، خطیبان جمعه و همچنین مراکز دولتی از قبیل وزارت ارشاد، سازمان تبلیغات و سایر بخش‌های فرهنگی وزارت خانه‌ها، ارگان‌ها و نهادها از ظرفیت خود در این زمینه استفاده کنند.

شکوری گفت: با توجه به شرایط خاص حاکم بر جوامع اسلامی به ویژه با در نظر گرفتن تحریم‌های استکبار جهانی اسراف در کشور ما به هیچ وجه توجیه ندارد یک کار خلاف ارزش‌های اسلامی و برخلاف آموزه‌های انقلابی و انسانی است.

وی با اشاره به تهیه پیوست فرهنگی برای طرح‌های مهم اظهار داشت: اساسا برنامه‌ریزی و مشخص کردن چارچوب‌های پیوست فرهنگی جهت اجرایی ساختن طرح‌های مهم فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی به عهده مراکزی است که در این زمینه وظایف مستقیم بر عهده دارند و بودجه‌های لازم را در اختیار این دستگاه‌ها قرار می‌گیرد.

وی افزود: چون این قبیل کارها نیاز به پژوهش و تحقیق و صرف هزینه توأم با دانش و تخصص لازم را دارد لذا اگر این مجموعه‌ها وظایف خود را آن طور که خواست مقام معظم رهبری است خوب انجام بدهند قطعا این موضوع تبدیل به یک فرهنگ عمومی و در نهایت توأم با پیوست فرهنگی همه امورات و طرح‌های مهم قابل اجرایی شدن است لذا در این زمینه باید از شعازدگی و گزارش‌دهی صرف اجتناب کرد و کار شبانه روزی انجام داد تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

شکوری با اشاره به چگونگی حفظ ارزش‌ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران بیان کرد: انقلاب اسلامی ایران در طول ۳۶ سال پس از پیروزی تحولات بسیار بزرگی را در منطقه و جهان به وجود آورده است که بیداری اسلامی از آن جمله است.

وی گفت: در جهت تبیین ارزش‌های انقلاب هم برای نسل‌های آینده در داخل کشور و هم برای سایر ملل جهان یک کار منظم همراه با تحقیق و پژوهش ضرورت دارد که بخش مهم این کار به عهده مسئولان رده بالای کشوری به‌ ویژه شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

شکوری تصریح کرد: این دستگاه‌ها همواره باید همراه با برنامه‌ریزی و با بهره گیری از رایزنی‌های فرهنگی در سطح کشورهای جهان و یا اعزام مبلغ به مراکز علمی و فرهنگی کشورها با بهره‌گیری از امکانات صدا و سیما، سازمان تبلیغات و سایر مجموعه‌هایی که به نحوی در ارتباط با سایر کشورها هستند نهایت تلاش و کوشش را داشته باشند.

امام‌جمعه خوی بیان کرد: در این زمینه می‌توان برنامه‌ریزی کرد تا از وجود دانشجویان بورسیه در خارج و سایر اشخاصی که به نحوی با کشورهای دیگر مرتبط هستند مانند تجار و یا ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند نیز استفاده کرد.

پر بازدیدترین ها

بیشتر