دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - الإثنين 2 جماد أول 1443

(۱۳۹۵/۰۱/۱۴) منظور از اقتصاد واقعی یک اقتصاد مقاومتی فعال و پویاست، نه یک اقتصاد منفعل و بسته

حجت‌الاسلام سید رضی موسوی شکوری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خوی اظهار داشت: سال ۹۴ هم مثل همه‌ سالهای دیگر، آمیزه‌ای از شیرینی‌ها، تلخی‌ها و فرازها و فرودها بود. وی خاطرنشان کرد: سال ۹۵ پیش روی ما است و در این سال هم مانند همیشه، فرصت‌ها و تهدیدهایی وجود دارد و همه باید […]

حجت‌الاسلام سید رضی موسوی شکوری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خوی اظهار داشت: سال ۹۴ هم مثل همه‌ سالهای دیگر، آمیزه‌ای از شیرینی‌ها، تلخی‌ها و فرازها و فرودها بود.

وی خاطرنشان کرد: سال ۹۵ پیش روی ما است و در این سال هم مانند همیشه، فرصت‌ها و تهدیدهایی وجود دارد و همه باید تلاش کنیم تا بتوانیم از فرصت‌های این سال به معنای حقیقی کلمه استفاده کنیم.

امام جمعه خوی با اشاره به شعار سال ۹۴ که «دولت و ملت، همدلی، همزبانی» بود، افزود: هرچه بین ملت و دولت صمیمیت، همکاری و همدلی بیشتر باشد، کارها بهتر پیش خواهد رفت و باید به یکدیگر اعتماد کنیم و هم دولت، ملّت را به معنای واقعی کلمه قبول داشته باشد و ارزش و اهمیت و توانایی‌های ملت را به درستی بپذیرد و هم ملت به دولت که کارگزار کارهای او است به معنای حقیقی کلمه اعتماد کند.

موسوی شکوری بیان کرد: برای رشد و تعالی اقتصاد ایران و رهایی از مشکلات ساختاری اقتصاد، باید با یک هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی در جهت تحقق آن پیش رفت که به نظر می‌رسد اسناد بالادستی نظام همچون سند چشم‌انداز بیست‌ ساله، برنامه‌های پنج‌ساله‌ توسعه‌ی اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و اجتماعی، همچنین سیاست‌های کلی نظام در موضوعات اقتصادی همچون اصل ۴۴، اقتصاد مقاومتی، تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه‌ی ایرانی می‌تواند اهداف را برای ما ترسیم کند.

امام جمعه خوی با اشاره به شعار سال ۹۵ که «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» است، تصریح کرد: وظایف دولت در مبحث اقتصاد مقاومتی حرکت با هدف و برنامه‌ریزی برای تحقق آن، سرمایه‌گذاری بر روی تولید داخلی، راه‌اندازی نهضت کاهش خام‌فروشی نفت تا قطع کامل آن،  تسهیل سرمایه‌گذاری در کشور و وظایف مردم سرمایه‌گذاری در جهت تولید، مصرف محصولات داخلی، پرهیز از اسراف و … است.

وی با تأکید بر اینکه روند تک‌ محصولی اقتصاد ایران سبب آسیب‌پذیری و طمع دشمنان به اقتصاد ایران شده است، گفت: دولت‌ها هیچ‌گاه به دنبال قطع وابستگی و اتکا به اقتصاد تک‌محصولی نبودند؛ پس از پیروزی انقلاب اسلامی که به لحاظ ایدئولوژیک دشمنی‌ها علیه ایران شدت گرفت، هرگاه دشمن خواست آسیبی به نظام سیاسی ایران وارد کند به‌سراغ تک‌ محصول اقتصاد ایران یعنی نفت رفت.

امام جمعه خوی افزود: مطرح شدن الگوی اقتصاد مقاومتی نیز دقیقاً ناظر بر تاب‌آوری اقتصاد ایران است؛ الگوی اقتصاد مقاومتی با تکیه بر ظرفیت‌های داخلی و با نگاه به فرامرزها برای صادرات کالا تلاش می‌کند وابستگی دولت به نفت و شکنندگی آن را برطرف کند و توجه به ظرفیت‌های داخلی در برخی دیگر از الگوهای اقتصادی نیز دیده شده است.

وی با اشاره به پیام مقام معظم رهبری که امسال باید تمام گفتمان‌های اقتصادی به نتایج مطلوب برسد، افزود: نمی‌توان گفت به صددرصد می‌رسد، چراکه طی یک سال نمی‌توان تمام مشکلات را برطرف کرد، اما از امسال می‌توان جدی‌تر از سال‌های قبل پیگیر شد و منظور از اقتصاد واقعی یک اقتصاد مقاومتی فعال و پویاست، نه یک اقتصاد منفعل و بسته، چنانکه مقاومت برای دفع موانع پیشرفت و کوشش در مسیر مهم حرکت و پیشرفت تعریف می‌شود.

شکوری تبیین کرد: اقتصاد مقاومتی باید الهام گرفته از نظام فرهنگی اسلامی و مبتنی بر فرهنگ دینی باشد و توجه ویژه به توان، قدرت، استعداد و ظرفیت ملت در این موضوع ضروری است.

این مسئول با تأکید بر نقش مردم در مبحث اقتصاد مقاومتی، افزود: مردم نقش بسیار مهم و ضروری دارند و مهم‌ترین عامل مسئله اسراف است که باید فرهنگ‌‌سازى شود و اقدام عملى هم لازم است و فرهنگ‌‌سازى‌‌اش بیشتر به عهده‌‌ى رسانه‌‌هاست واقعاً در این زمینه رسانه‌ها بیش از همه مسئولیت دارند.

شکوری تصریح کرد: اصلاح الگوی مصرف که شامل مصرف بهینه کالا و انرژی و پرهیز از تجمل‌گرایی است در نهایت موجب می‌شود کشور نیاز کمتری به واردات و فرصت بیشتری برای صادرات داشته باشد و این به معنی این است که در شرایطی که دولت در تأمین درآمد از راه فروش نفت دچار مشکل است، مردم با اصلاح الگوی مصرف، دولت را در مدیریت بهینه با درآمدهای محدود یاری کنند؛ برای اصلاح الگوی مصرف نمی‌توان به آگهی‌های تبلیغاتی کالاهای لوکس و تجملاتی توجه داشت.

وی افزود: امیدواریم با تلاش بر روی موضوع اقتصاد مقاومتی مسئله بسیار مهم اشتغال و بیکاری جوانان تا حدودی با برنامه‌ریزی تمام ارگان‌های دولتی و بازگشایی بسیاری از کارخانه‌های راکد و افزایش تولیدات داخلی برطرف شود.

امام جمعه خوی به نقش ائمه جمعه نیز در این مبحث اشاره کرد و افزود: ائمه جمعه نقش بسیار مهمی دارند و می‌توانند با استفاده از فرصتی که هر هفته در روز جمعه دارند به آگاه و فرهنگ‌سازی مردم در همه زمینه کمک کنند.