شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰ - السبت 22 ربيع ثاني 1443

(۱۳۹۶/۱۲/۱۵) سیره اهل بیت(ع) در معاشرتهای اجتماعی(جلسه اخلاق طلاب حوزه)

عَنْ أبى عَبْدِ اللّه (ع): وَ اللّه ِ لَنُحِبُّکُـمْ أنْ تـَقـُولُـوا إذا قـُلْـنـا، وَ تـَصْمِتـُوا إذا صـَمِتـْنا به خدا قسم دوست داریم زمانى که ما سخن مى گوییم شما هم سخن بگویید و زمانى که ما سکوت مى کنیم شما هم سکوت کنید …ماجَعَلَ اللّه ُ لِأحَدٍ خَیْـرا فـى خـِلافِ أمْـرِنا(۱) خدا براى هیچ کس […]

عَنْ أبى عَبْدِ اللّه (ع):

وَ اللّه ِ لَنُحِبُّکُـمْ أنْ تـَقـُولُـوا إذا قـُلْـنـا، وَ تـَصْمِتـُوا إذا صـَمِتـْنا

به خدا قسم دوست داریم زمانى که ما سخن مى گوییم شما هم سخن بگویید و زمانى که ما سکوت مى کنیم شما هم سکوت کنید

…ماجَعَلَ اللّه ُ لِأحَدٍ خَیْـرا فـى خـِلافِ أمْـرِنا(۱)

خدا براى هیچ کس خیرى در مخالـفت با دستـور ما قرار نداده اسـت

 

توضیح:

«ولایت پذیرى» به این است که انسان در همه موارد، تابع و تسلیم پیشوایان معصوم باشد و از مواضع و رهنمودهاى آنان تبعیّت کند و گامى بر خلاف دستور و رضایت و جهتگیرى آنان بر ندارد. اطاعت آنان اطاعتِ پیامبر است و اطاعت رسول، اطاعت خداست.

مقدمه:

از جمله رسالت های سنگین روحانیت و حوزه های علمیه این است که تمامی شئونات زندگی خود را اعم از فعالیت های فردی ،اجتماعی و ارتباطات خانوادگی و اجتماعی و انجام اعمال عبادی و سایر تکالیف شرعی پا جای پای اهل بیت(ع) بگذارند سپس این روش را در میان توده مردم تبلیغ بکنند

لازم می دانم در این جلسه مواردی را در زمینه سیره اجتماعی اهـل بـیت(ع) یـادآوری بـکنم:

۱-ضرورت پیروی از سیره اهل بیت(ع)

امام سجاد(ع)فرمود:

اَلا وَ اِنَّ أَبْغَـضَ النـّاسِ اِلَـى اللّه ِمَـنْ یَقْتَدى بِسُنَّهِ اِمامٍ وَ لایَـقـْتَدى بِأَعْـمالِهِ(۲)

هشدار که منفورترین مردم نزد پرورگار، کسى است که شیوه امامى را پیروى کند ولى از سیره عملى او پیروى ننماید.

۲-پیروی در لباس پوشیدن

امیرمؤمنان(ع) فرمود:

ألْبِـسُوا ثِیـابَ الْقـُطْنِ فَإنَّهُ لِباسُ رَسُولِ اللّه(ص)وَ هـُوَ لِـباسـُنـا(۳)

 پیراهن پنبه اى بپوشید، زیرا آن لباس رسول خدا صلی الله علیه و آله و لباس ما خاندان است.

 

توضیح:

لباس هاى پنبه اى کم ضررتر از انواع دیگر پارچه براى بدن است، و چون پنبه از گیاه زمینى به دست مى آید، عوارض شیمیایى پارچه هاى دیگر را ندارد.

 

۳-استفاده از بوی خوش

أبی بکر بن عبدالله بن اشعری می گوید:

سَألتُ أباعَبْدِاللّه (ع)عَنِ المِسْکِ (هَـلْ یَـجوُزُ إشـْمامُهُ؟) فَقالَ(ع): إنّا لَنَشُمُّهُ(۴)

از امام صـادق علیه السلام در مورد مشک سؤال کردم که آیـا بو کردن آن جایز است؟ فرمود: ما آن را استشمام مى کنیم.

 

توضیح:

مُشک ماده خوشبویی است که معمولاً از نافه جنس نر آهوی ختن گرفته می‌شود. کیسه ای در زیر شکم این آهو وجود دارد که در آن ماده ای لزج و شکلاتی رنگ وجود دارد که در فصل بهار آهو آن را در اثر خارش به سنگ می‌کشد(۵)

 

۴-موضع در برابر دنیا

امام صادق(ع) فرمود:

لَیْسَ مِنّا مَنْ تَرَکَ دُنْیاهُ لاِخِرَتِهِ وَ لاآخِـرَتَهُ لِدُنیـاهُ(۶)

کسى که دنیاى خود را براى آخرتش ترک کند و یا آخرتش را براى دنیایش ترک کند از ما خاندان نیست

 

امام کاظم(ع) می فرماید:

لَیْسَ مِنّا مَنْ تَرَکَ دُنْیاهُ لِدینِهِ أَوْ تَرَکَ دینَهُ لِدُنْیاهُ(۷)

 

توضیح:

اسلام «دین وسط» است و سعادت دنیوى و اخروى پیروانش را تأمین مى کند. ترک دنیا به خاطر آخرت، نوعى رهبانیّت است که در اسلام وجود ندارد. ترک آخرت براى دنیا هم دور شدن از فلسفه خلقت و مکتب نجات بخش انبیاست، چون هدف اصلى خلقت، رسیدن به کمال در سایه بندگى و برخوردارى از رضاى الهى و نعمت هاى خدا در بهشت برین است و دنیایى نکوهیده است که ما را از این آخرت غافل سازد.

۵-مفسران قرآن

امام حسین(ع) فرمود:

نَحْنُ حِزْبُ اللّه ِ الْغالِبُونَ، وَ عِتْرَهُ نَبیِّهِ الْأقْرَبُونَ، وَ أحَدُ الثَّقـَلَیْنِ[ الثِّقْـلَیْنِ ] اللَّذَیْنِ جَعَلَنا رَسُولُ اللّه ُ ثانِىَ کِتابِ اللّه ِ فیهِ تَفصیلٌ لِکُلِّ شَى ءٍ، لایأتیهِ الْباطِلْ مِنْ بَیْنَ یَدَیْهِ وَ لامِنْ خَلْفِهِ وَ الْمُعَوَّلُ عَلَیْنا فى تَفسِیرِهِ…(۸)

ما حزب اللّه پیروز هستیم، ما عترت نزدیک پیامبر اوییم، و یکى از دو وزنه گرانقدر هستیم که خداوند ما را بعد از کتاب خودش قرار داده است که همه چیز در آن بصورت کامل بیان شده و باطل از پیش رو و پشت سر در آن راه ندارد و در تفسیر آن به ما تکیه مى شود.

توضیح:

اهل بیت پیامبر صلی الله علیه و آله، مرجعیت دینى و علمى براى امّت دارند و دین را باید از آنان فرا گرفت که علمشان الهى است و اخلاقشان قرآنى و الگوى کامل و مطمئن براى مسلمانانند و امّت نباید از آنان فاصله بگیرند.

 

۶-سخنان اهل بیت(ع) وحی الهی است

امام صادق (ع) فرمود:

إنَّ اللّه َ فَرَضَ وَ لایَتَنا، وَ أوْجَبَ مَوَّدَتَنا، وَ اللّه ِ ما نَقُولُ بِأهْوائِنا، وَ لانَعْمَلُ بِآرائِنا، وَ لانَقُولُ إلاّ ما قالَ رَبُّنا عَزَوِّجَلِّ(۹)

خـداوند ولایت ما را واجب کرد، و دوستى ما را لازم شـمرد، قسـم به پروردگار که ما از روى هـوا و تمایلات خودمـان سـخن نمى گوییم، و به نظـر و رأى شخصى خود عمل نمى کنیم، و جز آنچه پروردگار عزیز و بزرگ ما گفته است نمى گوییم.

توضیح:

شناخت حقوق امامان بر امّت، لازم است. یکى از این حقوق، «حقّ طاعت» و دیگرى «حق مودّت» است. مودّت با ذى القربى اجر رسالت حضرت محمّد صلی الله علیه و آله قرار داده شده و با این پیوند مکتبى مى توان به رضاى الهى رسید و از هدایت هاى معصومین و علومشان بهره مند شد. هر کس در مسیر ولایت و محبّت آنان قرار بگیرد، مطیع آنان خواهد گشت.

۷-اینها سیره اهل بیت(ع) است

امام صادق(ع) فرمود:

إنَّ اللّه َ تَبارَکَ وَ تَعـالى أَوجَبَ عَلَیْکُمْ حُبَّـنا وَ مُوالاتَنا وَ فَرَضَ عَلَیکُمْ طاعَتَنا. ألا فَمَنْ کانَ مِنّا فَلْیَقتَدِ بِنا. فَإنَّ مِن شَأنِنا: ألوَرَعُ وَالإجتِهادُ وَأداءُ الأمانَهِ إلَى البِرِّ وَالفاجِرِ وَصِلَهُ الرَّحِمِ وَ إقْراءُ الضَّیْفِ وَالعَفوُ عَنْ المُسى ءِ. وَ مَنْ لَمْ یَقْتَدِ بِنا فَلَیسَ مِنّا(۱۰)

خداوند محبت و ولایت و اطاعت ما را بر شما واجب کرده است؛ پس هر کس از ماست، به ما اقتداء کند. روش و منش ما اینهاست: تقوى، تلاش و کوشش، اداى امانتِ نیکوکار و گنهکار، و صله رحم و گرامى داشت میهمان و گذشت از خطاکار. و کسى که از ما پیروى نکند از ما نیست.

توضیح:

محبّت و عشق، انسان را به همرنگى و همراهى با محبوب مى کشد و اگر جز این باشد، محبّت نیست. اگر حب اهل بیت، اجر رسالت است، براى آن است که محبّان، از این طریق در مسیر بندگى خدا و کمالات اخلاقى قرار گیرند

 

پی نوشت:

(۱) وسائل الشیعه/حر عاملی ج ۱۸ :ص ۹۱ ح ۱۰

(۲) روضه کافى/کلینی ،ج ۸:ص ۲۳۴، ح ۳۱۲

(۳) وسائل الشیعه /حر عاملی ج ۳ :ص ۳۵۷ ح ۱                   

(۴) فروع کافى/کلینی ج ۶ :ص ۵۱۵ ح ۵                

(۵)فرهنگ بزرگ سخن/انوری (مشک)

(۶) وسائل الشیعه/حر عاملی ج ۱۲ :ص ۴۹ ح ۱                    

(۷)تحف العقول/حرانی ص ۴۱۰                              

(۸) وسائل الشیعه/حر عاملی ج ۱۸ :ص ۱۴۴ ح ۴۵

(۹) امالى/شیخ مفید : ۵۹ ح ۴              

(۱۰) الاختـصاص/شیخ مفید ص ۲۴۱

 

موضوع: سیره اهل بیت(ع) در معاشرتهای اجتماعی

مکان:سالن اجتماعات حوزه علمیه امام خمینی ره

مناسبت: جلسه اخلاق طلاب حوزه